Kostnaden för en hobby
Hej fina du!
Hoppas allt är bra med dig!
Efter några hääärliga underbara fantastiska
dagar i fjällen
är jag nu tillbaka!


Men detta är inte ett inlägg som kommer att handla om hur mycket vår skidresa, vår skidutrustning eller våra skipass kostade...
Nej, det kommer istället att ta upp hur mycket det egentligen
kostar att hålla sig med egna höns.
På ett ungefär.

En gång sa en person till mig:
"Va smart och billigt att ha egna hönor! Då har du ju gratis ägg!
Och ägg äter man ju ganska mycket."

Njae. Om jag är ute efter billiga ägg,
så bör jag hellre köpa dem i affären.
För att få ägg behöver man ju först och främst en höna.
Kostnaden för en vuxen höna
beror på om hönan ska vara renrasig
en blandras eller en "förbrukad" industrihöna.
Jag har betalat 200 kr för mina vuxna unga hönor.
Då har de varit Hedemorahöns utan stamtavla.
Skall de ha stamtavla får man nog räkna med att ge ännu mer. Ovanliga raser får man också vara beredda att betala mer för. En "förbrukad" industrihöna kostar däremot inte så mycket i inköp, men är inte alls förbrukad, även om hon inte längre platsar i äggindustrin. Ger du henne ett gott liv så gör du ju samtidigt en god gärning!
Vill nån följa sina höns från början
kan man ju köpa dagsgamla kycklingar, 50 kr/st brukar de kosta, om de är helt nykläckta.
Eller befruktade ägg,som man kläcker fram i en äggkläckningsmaskin. De äggen som jag köpt betalade jag 20 kr/st för. Men då behöver man ju även ha en kläckmaskinen. Vilken kostar omkring 2000 kr, beroende på märke och storlek. De första veckorna i kycklingarna liv behöver de kunna värma sig under någon form av värmekälla, ett värmetak eller en värmelampa. De finns att köpa på Granngården eller någon av de hemsidor som säljer höns- tillbehör.
Visst går det att ha sina hönor inomhus....
Men hönshus är att rekommendera!
Antingen har man turen att ha ett på gården redan! Eller så får man bygga eller köpa sig ett.
En lekstuga är billigare att köpa jämfört med att köpa ett färdigt hönshus, har jag kommit fram till.
I princip kan man spendera hur mycket pengar som helst på ett hönshus.

Men oavsett vad du väljer så bör hönshuset innehålla:
-Sittpinnar
-Värpreden
-Sandbad
-Golvströ (av torv, kutterspån eller halm)
Ja, och så
-olika behållare för foder,vatten, grus, kol och krossade snäckskal.
Hur mycket kostar maten då?
Mina 30 höns äter värpfoder för ca 200 kr/veckan -när de inte kan gå ut och beta gräs, maskar och insekter.
Så på sommaren är det billigare att utfodra dem.

Ger man dem mycket matrester,från det egna hushållet, så blir det också mindre värpfoder som går åt.
Men att ha höns är ju trots allt en hobby.
En hobby som ger underbara ägg som bonus.
Och även om andra hobbys, t.ex golfspelande eller skidåkning också är härliga hobbys ,så ger de ju knappast några ägg...

Ha det bäst! Vi hörs